Fairytale of New York

Folkowa irlandzka ballada wypuszczona jako singiel przez The Pogues w 1987 r. Zabiera nas do mroźnego Nowego Jorku, gdzie toczy się prawdziwe życie i biją gorące serca.

fairytale-of-new-york

Running on Empty

Wydawałoby się, że w Kalifornii to tylko żyć nie umierać. Nigdy nie pada i jedyne o co trzeba zadbać, to kwiaty wplecione we włosy.

Jak się okazuje nie do do końca. Zanim jednak dopadnie nas depresja tak silna, że wylądujemy w Hotelu Kalifornia, to wcześniej ogarną nas refleksje, o których śpiewa Jackson Browne w swojej piosence z 1977 roku pod znamiennym tytułem Running on Empty.

running-on-empty

Si esto es fe, czyli słowo na niedzielę

Może się czasem zdarzyć i tak, że dziewczyna przepędza swoje nastoletnie życie na ostrym imprezowaniu przy dźwiękach electro latino czy innego reggaetonu, a tu nagle i niespodziewanie, i to nie w drodze do Damaszku, a na letnim obozie w Hiszpanii ukazuje się jej Pan. W dodatku przemawia słowami piosenek Whitney Houston. Tak się objawia powołanie, choćby się miało inne plany. Kto nie wierzy, ma się okazję przekonać, oglądając film muzyczny pt. La llamada, czyli właśnie Powołanie.

I co wtedy robić? Jak odpowiedzieć? Dobre pytanie… Najlepiej, oczywiście, piosenką. Si esto es fe (Jeśli to wiara) – zastanawia się główna bohaterka, której głosu udzieliła Macarena García, odtwórczyni głównej roli w tym bardzo współczesnym filmie o powołaniu.

si-esto-es-fe

 

Złodzieje czasu czyli ¿quién me ha robado el mes de abril?

Czasem tak się zdarza, że człowiek z powodów czysto osobistych czuje się właścicielem jakiejś daty, dajmy na to kwietniowej, i nagle dzieje się coś, co wszystko zmienia i ta data w zbiorowej świadomości już zawsze będzie znaczyła coś zupełnie innego.

Dobrze znany tak Czytelnikowi, jak i Słuchaczowi Joaquín Sabina jeszcze bez tradycyjnego melonika, za to w szarym garniturze przedstawia piosenkę ¿Quién me ha robado el mes de abril? (Kto mi ukradł miesiąc kwiecień?) z wydanego w 1988 r. albumu noszącego tytuł, jakże by inaczej, El hombre del traje gris. Specjalnie dla Fiszki Babel i dla publiczności z Chile wystąpi, jak to mawiają Hiszpanie, en vivo. Litanię przed piosenką spisywałem ze słuchu, więc proszę o wyrozumiałość. W samej piosence jedno słowo zostało zmienione w stosunku do wersji studyjnej – Chilijczycy zauważyli, ciekawe czy Państwo zwrócą uwagę?

A teraz już gramy – trzy historie i jedno tytułowe pytanie. Miałem poczekać do kwietnia, ale może lepiej nie czekać.

quien-ha-robado-el-mes-de-abril

In A Broken Dream

Rockowe ballady z lat 70-tych, to coś co tygrysy lubią najbardziej. Mocne gitary, mocne przetarte głosy, egzystencjalne teksty. O to wszystko coraz trudniej w współczesnym zdominowanym przez social media świecie.

Kompozytorem i autorem słów prezentowanego kawałka jest Dave Bentley, australijski rockman – w latach 60-tych i 70-tych lider zespołu Python Lee Jackson. To właśnie na jednym z singli tego zespołu piosenkę In a Broken Dream zaśpiewał zaproszony do nagrania Rod Stewart. Tego pana, a właściwie Sira przedstawiać nie trzeba. Rod to skrót od Roderick, gdyby ktoś się zastanawiał.

Uwaga, na początku jest trochę muzyki, a wokal wchodzi ok 40 s.

in-a-broken-dream