Susanna

Dziś włoski cover utworu Susanna, znanego wszystkim w wykonaniu The Art Company – holenderskiego zespołu muzycznego z lat 80. XX w. Jego wokalistą był Nol Havens. Posłuchamy tej piosenki w wykonaniu Adriano Celentano

susanna-adriano-celentano

Ciao ti dirò

18 maja 1957 roku, piosenką Ciao ti dirò, Adriano Celentano wygrał zorganizowany po raz pierwszy festiwal włoskiego rocka w Palazzo del Ghiaccio w Mediolanie. Od tamtej pory utwór doczekał się wielu aranżacji, w tym w wykonaniu samego Adriano. Artysta rzadko wykonywał tę piosenkę trzymając się oryginalnego tekstu od początku aż do samego jej końca. Tym razem posłuchamy właśnie jednej z tych wersji, wykonanej podczas Life tour w 2008r. To wykonanie bardzo dobrze prezentuje charakter artysty, jako człowieka pełnego energii i dowcipnego.

ciao-ti-diro-adriano-celentano

Il tempo se ne va

Il tempo se ne va – Czas sobie upływa, śpiewa Adriano Celentano. Bohaterowie piosenki to nastoletnia córka i ojciec, który właśnie zdał sobie sprawę, że ona przestała być już małą dziewczynką.

Słowa do piosenki napisał Cristiano Minellono a muzykę skomponował Toto Cotugno, znany z takich hitów jak chociażby l’Italiano czy Insieme

il-tempo-se-ne-va-adriano-celentano

Svalutation

Tytuł piosenki Svalutation, to słowo, które nie istnieje w słowniku włoskim, zostało wymyślone celowo i nie bez powodu brzmi jak pochodzące z języka angielskiego. Adriano Celentano wykorzystuje je, żeby przedstawić aktualną w tamtych czasach sytuację ekonomiczno-polityczną, społeczną, a może nawet kulturalną kraju. Utwór został wydany wraz z jego 16. albumem, w 1976r.

Można by pomyśleć, że oprócz zmiany waluty wiele się nie zmieniło.

adriano-celentano-svalutation

24 mila baci

Adriano Celentano – włoski piosenkarz urodzony 6 stycznia 1938 r. w Mediolanie. Sprawdził się również jako aktor i reżyser a także prezenter telewizyjny.  Jeden z najpopularniejszych przedstawicieli włoskiej muzyki rozrywkowej. Do 2009 sprzedano 150 milionów jego płyt na całym świecie.

24 mila baci – piosenka skomponowana przez Ezio Leoni, Pietro Vivarelli, Lucio Fulci i oczywiście Adriano Celentano w 1961r.

24000-baci-adriano-celentano