Come musica

Dawno nie było piosenek Lorenzo Cherubini, pseudonim artystyczny – Jovanotti. Czas więc najwyższy jakąś zaprezentować. Proponuję utwór o miłości, bo któż inny tak potrafi o niej śpiewać jak on!

Come musica to piosenka z albumu Safari z 2008r. Na uwagę zasługuje też teledysk, na którym Jovanotti najpierw oswaja a potem tańczy razem z ciężkimi maszynami.

come-musica-jovanotti

Si può dare di più

Gianni Morandi, urodzony jako Gian Luigi Morandi 11 grudnia 1944r. w Monghidoro – włoski wokalista, aktor i prezenter telewizyjny. Reprezentował Włochy podczas 15. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1970 roku, śpiewając utwór Occhi di ragazza. Gianni Morandi przeszedł wszystkie szczeble kariery – od dołów branży rozrywkowej do jej szczytu. Należy do największych włoskich artystów estradowych Jako dziecko sprzedawał napoje gazowane i słodycze w lokalnym kinie w swoim rodzinnym mieście pomagając w ten sposób rodzinie. Zadebiutował w wieku 12 lat śpiewając na placu na Nowy Rok 1956. W 1958 roku miał swój oficjalny debiut. Trzy lata później założył zespół i wkrótce zaczął być określany jako włoski Paul Anka. W 1962 roku wygrał lokalny konkurs talentów. W tym samym roku wydał swój debiutancki singiel Andavo cento all’ora. Popularność osiągnął w 1969 roku zwyciężając na festiwalu Canzonissima.

Umberto Tozzi – włoski piosenkarz i muzyk, urodzony 4 marca 1952 w Turynie. Karierę muzyczną rozpoczął w 1968, wstępując w wieku 16 lat w zespole Off Sound. W 1974 wylansował swój pierwszy przebój Un Corpo un ‚Anima, który pochodził z debiutanckiego albumu Donna Amante Mia (1976). W 1977 stał się rozpoznawalny dzięki piosence Ti amo. W 1987 reprezentował Włochy w 32. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Gente di mare, z którym zajął trzecie miejsce w finale. W 2013 jego wersja przeboju Gloria, śpiewana w oryginalnej włoskiej wersji, została umieszczona przez Martina Scorsese na, nominowanym w 2014 do Oscara, soundtracku Wilk z Wall Street

Enrico Ruggeri, najmłodszy z całego trio. Urodził się 5 czerwca 1957r. w Mediolanie. Jako piosenkarz, zadebiutował w 1970 roku z zespołem punk Decibel . W 1981 roku rozpoczął karierę solową. Podobnie jak Gianni Morandi i Umberto Tozzi, reprezentował Włochy na Eurowizji, w 1993r. z piosenką Sole d’Europa.

Ci trzej panowie, Gianni Morandi, Umberto Tozzi i Enrico Ruggeri, w 1987 roku, wygrali Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, wykonując wspólnie utwór Si può dare di più

si-puo-dare-di-piu-gianni-morandi-enrico-ruggeri-umberto-tozzi

Oh, vita!

Piosenka Oh, vita! z 2017r. , śpiewa Jovanotti.

Przyjemny do słuchania, radosny utwór o celebrowaniu życia stał się na tyle popularny, że zajmował 1 miejsce na listach we Włoszech, a album o tym samym tytule sprzedał się w ilości ponad 150 tys. egzemplarzy.

oh-vita-jovanotti

Il tempo se ne va

Il tempo se ne va – Czas sobie upływa, śpiewa Adriano Celentano. Bohaterowie piosenki to nastoletnia córka i ojciec, który właśnie zdał sobie sprawę, że ona przestała być już małą dziewczynką.

Słowa do piosenki napisał Cristiano Minellono a muzykę skomponował Toto Cotugno, znany z takich hitów jak chociażby l’Italiano czy Insieme

il-tempo-se-ne-va-adriano-celentano

Tra te e il mare

Tra te e il mare – piosenka z piątego albumu Laury Pausini o tym samym tytule. Album został opublikowany we wrześniu 2000 r. Czas szybko leci i album ma już 20 lat.

Album został też wydany w języku hiszpańskim. W sumie na świecie sprzedano 4 mln egzemplarzy tego albumu. To raczej spory sukces.

Muzykę i tekst do piosenki napisał znany już nam Biagio Antonacci

tra-te-e-il-mare-laura-pausini