Obiekcje Shakiry czyli musimy poważnie porozmawiać

Wystudiowana elegancja, gra namiętności, ledwo powstrzymywana drapieżność, wreszcie skomplikowana, bardzo kontaktowa choreografia i wyraźny nawet dla osób kompletnie niemuzykalnych rytm – niespieszny i pełen napięcia. Zmysłowość podszyta smutkiem. Domyślają się już Państwo, o jakiej formie muzycznej mowa?

Chodzi, rzecz jasna, o tango. A do tanga, jak wiadomo, trzeba dwojga i to właśnie próbuje wyklarować jednemu panu podmiot liryczny w piosence Te aviso, te anuncio (tango). Dokładnie dwojga, a więc jedno to za mało, ale troje – to już zdecydowanie za dużo.

Proszę pozwolić zabrać się w muzyczną podróż do początków wieku, kiedy Shakira miała akurat fazę na dwujęzyczność i wydała ten sam w zasadzie materiał muzyczny (album Laundry Service/Servicio de lavandería) równolegle po angielsku i po hiszpańsku – być może niektórzy słuchacze lepiej kojarzą wersję anglojęzyczną piosenki, noszącą tytuł Objection (tango). Muzycznie klasyczne tango szybko przechodzi w poprockową wariację na temat tanga – tempo przyspiesza, a bandoleon z furią atakują gitary elektryczne. Można się domyślać, że taka forma bliższa jest temperamentowi Kolumbijki.

Zapowiadam zatem Państwu i niniejszym informuję, że Shakira jest już gotowa do pójścia w tango.

te-aviso-te-anuncio

Leave a Reply