Foglie al gelo

Foglie al gelo to singiel Francesco Gabbani, opublikowany w grudniu 2016r., znany przede wszystkim dzięki temu, że pochodzi ze ścieżki muzycznej filmu Poveri ma ricchi (polski tytuł: Prości ale bogaci), wyreżyserowanego przez Fausto Brizzi. Francesco Gabbani skomponował muzykę do tego filmu.

Główni bohaterowie to członkowie rodziny Turci, co ważne, bardzo biednej ale z dużym poczuciem humoru. Pewnego dnia niespodziewanie wygrywają na loterii 100 mln euro i wszystko w ich życiu się zmienia. Przenoszą się do luksusowego hotelu w Mediolanie i żyją, jakby miało nie być jutra. Sytuacja zdaje się ich nawet chwilami przerastać. Kiedy więc syn zakochuje się w kelnerce, która nienawidzi bogaczy, pozostali członkowie rodziny zaczynają udawać, że są biedni i zaczyna się niesamowita komedia pomyłek. Odtwórcami głównych ról są znani włoscy aktorzy: Christian De Sica (znany z filmu Turysta), Enrico Brignano (Asterix na olimpiadzie), Lucia Ocone (Tutta colpa di Freud), Lodovica Comello (Francesca z serialu Violetta) oraz Anna Mazzamauro (Drugi tragiczny film o Fantozzim)

Teledysk do piosenki przedstawia sceny z tego filmu, przerywane przez przepiękne widoki na Alpi Apuane (Alpy Apuańskie – łańcuch górski w Toskanii, mimo nazwy nie są częścią Alp a Apeninów). Reżyseria teledysku – Gabriele Lucchetti.

francesco-gabbani-foglie-al-gelo

Tra le granite e le granate

Tra le Granite E le Granate, piosenka napisana i zaśpiewana przez Francesco Gabbani, pochodzi z jego trzeciego studyjnego albumu, pt. Magellano, wydanego w 2017r. Artysta w sarkastyczny sposób opowiada o typowych wakacjach Włochów i pewnie nie tylko ich.
Teledysk wyreżyserował Gabriele Lucchetti.

tra-le-granite-e-le-granate-francesco-gabbani

Viceversa

Francesco Gabbani cieszy się coraz większą popularnością. W 2017 z utworem Occidentali’s Karma otrzymał największą liczbę głosów na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Tym razem, w 2020r. zajął drugie miejsce piosenką Viceversa.

francesco-gabbani-viceversa

Occidentali’s Karma

Francesco Gabbani zaczął swoją karierę w 2000r. W 2016 roku z utworem „Amen” brał udział w koncercie „Debiutanci” podczas 66-tego Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.
Piosenka ostatecznie wygrała cały koncert, zdobyła też Nagrodę Krytyków im. Mii Martini.
W 2017 roku Gabbani z utworem „Occidentali’s Karma” ponownie wziął udział w Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, tym razem w koncercie „Wielcy artyści”. Wygrał finał po zdobyciu największej liczby głosów telewidzów. Tego samego wieczoru poinformowano, że Francesco Gabbani będzie reprezentował Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w maju 2017 roku w Kijowie.

Zatem nieco filozoficznie – Francesco Gabbani w piosence Occidentali’s Karma

occidentalis-karma-francesco-gabbani