My life, my lover, my lady is the sea

Piosenka Brandy (You’re A Fine Girl) to zdecydowanie największy (złośliwi powiedzą że jedyny) hit amerykańskiego zespołu Looking Glass. Autorem i pierwszym wykonawcą jest Elliot Lurie, którego widzimy przez większość teledysku.

Piosenka, oprócz tego, że łatwo wpada w ucho, to jeszcze budzie wiele pozytywnych tekstowych muzycznych skojarzeń. Od ‚jest port wielki jak świat’, poprzez wszelkiego rodzaju szanty, aż po staropolskie ‚whiskey moja żono’. Może dlatego tak nam się podoba, wszak lubimy te piosenki, które znamy 🙂

brandy-youre-a-fine-girl

Fairytale of New York

Folkowa irlandzka ballada wypuszczona jako singiel przez The Pogues w 1987 r. Zabiera nas do mroźnego Nowego Jorku, gdzie toczy się prawdziwe życie i biją gorące serca.

fairytale-of-new-york

Running on Empty

Wydawałoby się, że w Kalifornii to tylko żyć nie umierać. Nigdy nie pada i jedyne o co trzeba zadbać, to kwiaty wplecione we włosy.

Jak się okazuje nie do do końca. Zanim jednak dopadnie nas depresja tak silna, że wylądujemy w Hotelu Kalifornia, to wcześniej ogarną nas refleksje, o których śpiewa Jackson Browne w swojej piosence z 1977 roku pod znamiennym tytułem Running on Empty.

running-on-empty

Szkockie wyznanie miłości

Jakby to powiedzieć? Szkocki romantyzm jest jakby mniej romantyczny niż inne romantyzmy, ale przez to szybciej i głębiej trafia do serca.

Piosenka pt. I’m Gonna Be (500 Miles) opublikowana została przez The Proclaimers (dwóch braci bliźniaków ze Szkocji właśnie) w 1988 r (album Sunshine on Leith). Drugie życie dostała po premierze filmu Benny & Joon z Johnnym Deppem (sceny z filmu w teledysku), a trzecie życie ma nadal na stadionach jako nieoficjalny hymn szkockich reprezentacji. Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Uwaga łatwo wpada w uchu i się czepia 🙂

im-gonna-be-500-miles

In A Broken Dream

Rockowe ballady z lat 70-tych, to coś co tygrysy lubią najbardziej. Mocne gitary, mocne przetarte głosy, egzystencjalne teksty. O to wszystko coraz trudniej w współczesnym zdominowanym przez social media świecie.

Kompozytorem i autorem słów prezentowanego kawałka jest Dave Bentley, australijski rockman – w latach 60-tych i 70-tych lider zespołu Python Lee Jackson. To właśnie na jednym z singli tego zespołu piosenkę In a Broken Dream zaśpiewał zaproszony do nagrania Rod Stewart. Tego pana, a właściwie Sira przedstawiać nie trzeba. Rod to skrót od Roderick, gdyby ktoś się zastanawiał.

Uwaga, na początku jest trochę muzyki, a wokal wchodzi ok 40 s.

in-a-broken-dream